Overview
Specification
M104GNX1 R1

M104GNX1 R1 Basic Information
| Panel Model | M104GNX1 R1 |
|---|---|
| Panel Brand | IVO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,10.4 inch, 1024×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| M104GNX1 R1 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | M104GNX1-R1 |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
M104GNX1 R1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 123 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.06875×0.20625 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.20625×0.20625 mm (H×V) |
| Weight | 290g (Max.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 211.2×158.4 mm (H×V) |
| Bezel Area | 214.8×162.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 236×176.9 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.7±0.3 mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4 pcs) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
M104GNX1 R1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 900 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K/16.7M (6-bit / 6-bit + Hi-FRC) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 16 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 75/75/75/75 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
M104GNX1 R1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (180°) |
| Total Power Consumption | 3.72W (Max.) |
M104GNX1 R1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 30K(Min.) (Hours) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 2.88W (Max.) |
M104GNX1 R1 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6/8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | TBD |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | STM - MSB24013P20HA, Pitch:1.0 mm, Pin:20 pins |
